Reportáže - aneb co se událo

 

 

 Rok 2009

 

 

Výstava Historie vojenského letectví

Zástupci odbočky se zúčastnili 24. listopadu v Brně Černovicích vernisáže trvalé výstavy Historie vojenského letectví. Součástí vernisáže byl i křest druhého dílu DVD Historie Čs. vojenského letectví pod názvem Druhá světová válka. Set obsahuje dvě DVD, historii a druhé jsou technická data letounů. Výstava má velmi vysokou úroveň a jistě stojí za to se na ní podívat. Výstavu uváděli členové odbočky Brno za účasti starosty Černovic, ředitele společnosti MIDO film a dalších hostí. Mimo letecké části jsou zde vystaveny i obří modely lodí.

 

 

 

 

Den válečných veteránů

Vzpomínková akce pořádaná městem Příbor 11. listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů. Počasí bylo "pršavé a zimní". Akce se zúčastnili převážně bývalí vojáci.

 

 

 

 

Kopřivnické poháry 2009

Tak jako každoročně i letos pořádal modelářský klub Apolo Kopřivnice modelářskou soutěž Kopřivnické poháry. Zástupci naší odbočky si vybrali model podle svých kriterií a tak jako každoročně byl odměnou pro našeho vítěze "let" na skutečném leteckém simulátoru letounu L-410. Za model Junkers W-34/D-5 jej získal pan Pavel Klouček z SPL Liberec.

 

 

 

 

28. říjen 2009

V předvečer 28. října se členové odbočky zúčastnili vzpomínkové akce ke dni vzniku naší republiky. Akce byla pořádána městem Příbor. Zástupci odbočky byla položena kytice k pomníku T. G. Masaryka u místního gymnázia.

 

 

 

 

20. setkání

Dne 19. září 2009 proběhlo již 20. setkání bývalých příslušníků dopravního pluku v tradiční restauraci „Mexiko“. Sešlo se nás 83, mimo další hosty. Setkání se konalo právě v době konání Dne NATO, což poznamenalo i účast hostů. Sešlost byla zahájena položením kytičky u pomníku zahynulých příslušníků dopravky i stíhačů v Příboře. Setkání navštívili současní piloti vládní dopravky, kteří byli účastníky Dne NATO. Zvláště si ceníme přítomnosti člena Společného velení armády gen. Jirky Vernera, který svoji zdravici zahájil tím, že jej všichni známe ještě z doby, kdy v Příboře tahal po ulici kačera. Poděkování patří velení letectva a ministru obrany za umožnění vyhlídkového letu pro bývalé dopraváky. Všichni let absolvovali ve zdraví a možná někde ukápla i skrývaná slza.

 

 

 

Nová kniha Králové vzduchu...

Na dni NATO se presentoval i člen naší odbočky Standa Vystavěl svou další knihou „Králové vzduchu a jejich pokračovatelé“. Pokusil se kompletně zdokumentovat činnost všech vojenských akrobatů a akrobatických skupin za celou historii naší republiky. Velmi si vážíme jeho elánu, za propagaci letectva.

 

 

 

45 let od tragédie u Hůrky

Přesně na den v sobotu 22. srpna 2009 jsme pietním aktem uctili památku našich před čtyřicetipěti léty zahynulých kamarádů u pomníčku v obci Hůrka na Novojičínsku. Zahynulo zde celkem 10 osob při návratu letounu po revizi z Přerova. Osádka ve složení kpt. Mikšík, kpt. Teplý, kpt. Juštík, kpt. Antoš, kpt. Flek, kpt. Janke. Technici kpt. ing. Sklenář, kpt. Sehnal, kpt. Harabiš a rtm. v záloze Šída.

 

 

 

VI. sjezd SL v Praze

Během posledního období absolvovali naši členové několik akcí. Především to byla významná událost a to VI. sjezd Svazu letců v Praze. Odtud několik fotografií.

 

 

 

Návštěva JobAiru

Dále to byla návštěva nového hangáru pro opravy letounů fy JobAir na letišti Mošnov. Děkujeme touto formou p. Kocháňovi, našemu bývalému příslušníku, který nám tuto návštěvu umožnil. Nezbývá, než konstatovat, že technika pokročila mílovými kroky.

 

 

Osmdesátníci

Nezapomínáme na jubilea našich členů. 80 let oslavili Milouš Plachký (všeobecně dlouho nazývaný Dědek) a stále usměvavý Karel Kolega. Na něho jistě vzpomenou všechny vojenské pilotky, které zasvěcoval do létání jako instruktor. Přejeme oběma stálé zdraví a pohodu.

 

 

Výročí osvobození Příbora

Další akcí bylo položení kytic u pomníku padlých rudoarmějců v parku v Příboře u příležitosti osvobození města.

 

 

Beseda s Remkem, jednání o pomníku letcům SM kraje

Absolvovali jsem setkání s naším kosmonautem p. Remkem. Beseda byla nejen o vzpomínání na letecké časy, ale i na jeho působení v Evropském parlamentu.

Jednání o dostavbě pomníku na památku všem zahynulým letcům celého Severomoravského kraje za účasti zástupců města Příbora, odbočky SL Příbor a gen. Škarvady se uskutečnilo u hejtmana kraje Jaroslava Palase.

 

 

Obsah © Svaz letců Příbor, z. s. | Design & grafika © Pavel Šenk