Reportáže - aneb co se událo

 

 

 Rok 2012

 

 

Palačov

16. prosince 2012 jsme se účastnili společně s kolegy z Leteckého muzea Suchdol vzpomínky na největší leteckou bitvu nad Moravou za druhé světové války. V tomto prostoru byl sestřelen Liberátor amerického letectva. Na památku zahynulým letcům byl zde vybudován památník. Vzpomínku jsme zakončili návštěvou muzea v Suchdole. Musíme poděkovat nadšencům z muzea za obrovskou práci, kterou věnují pátrání po havarovaných letcích.

 

 

 

 

Přednášky

V rámci akce "Křeslo pro hosta", pořádané 26. listopadu ve škole na Prostřední Bečvě, Josef Krause besedoval s dětmi o své parašutistické a letecké minulosti.

 

 

 

 

Škarvada

Dne 13. listopadu 2012 byl do naší odbočky SL slavnostně přijat za člena gen. Zdeněk Škarvada. Předali nám ho zástupci odbočky Přerov, kde byl dosud členem. Předání provedl Míra Chaloupecký, předseda odbočky Přerov a slavnostní pasování za člena naší odbočky leteckou vrtulí provedl náš předseda Česťa Šedivý. Současně jsme oslavili i "Zdeňkovy" 95 narozeniny, které dovršil 8. listopadu.

 

 

 

 

Jubilanti

Další dva naši kolegové se koncem roku dožili svých jubileí. Slávek Valečko 80 let a Jarda Janečka 70 let. Přejeme jim hodně chuti do dalšího života a stálý optimismus.

 

 

 

 

Den válečných veteránů

9. listopadu 2012 se v Příboře konala připomínka dne válečných veteránů. Položili jsme kytičky k leteckému pomníku, k pomníku padlých první i druhé světové války.

 

 

 

 

Výstava o legionářích

Naši kolegové se účastnili 14. září vernisáže výstavy o působení našich legionářů v zahraničí. Výstava se konala v muzeu na Fojtství v Kopřivnici. Velkou zásluhu na jejím uskutečnění má ing. Václav Langer z modelářského klubu Apolo Kopřivnice a autor knihy o legionářích.

 

 

 

 

Kopřivnické poháry

Naši zástupci se zúčastnili kitařské soutěže Kopřivnické poháry 2012. Letos se nám nejvíce líbil model Avia BH. 21 Aleše Pavlase. Za odměnu dostal od nás diplom a možnost návštěvy leteckého simulátoru TL-410 na letišti Mošnov.

 

 

 

 

Setkání

15. září 2012 se uskutečnilo již 23. setkání bývalých příslušníků dopravního pluku. Sešlo se nás 70. Téměř všichni se poznali a nálada byla výtečná. Jako každý rok přijal pozvání i bývalý pilot RAF brig. gen. Zdeněk Škarvada.

 

 

 

 

Těrlicko

11. září 1932 zahynuli u osady Kostelec – Těrlicko polští příslušníci: pilot F. Źwirko se svým mechanikem S. Wigurou. Byli to vítězové prestižní soutěže Challenge Internatioinale des Avions de Tourisme. Při letu na letecký den do Prahy se dostali do bouřky, konstrukce letounu nevydržela, letoun se zřítil a pilot i mechanik zahynuli. Na místě byl vybudován památník, jako symbol polsko-českého přátelství. Od této tragédie uplynulo 80 roků a zástupci naší odbočky byli pozváni jako reprezentanti letců České republiky. V souboru je i unikátní fotografie, kterou se podařilo náhodou získat, pořízená po havárii v r. 1932.

 

 

 

 

Hůrka

Návštěvu pomníku na Hůrce ke katastrofě Il-14 z 22. srpna 1964. Děkujeme osadnímu výboru Osady Hůrka za úpravu kolem pomníku.

 

 

 

 

František Pavelčík

Člen naší odbočky František Pavelčík vydal knihu Polní pilot letec Rudolf Škuta. Je to krásný souhrn dokumentů ze života tohoto pilota létajícího také na Frýdeckém letišti. Několik výtisků je k dispozici u autora publikace. Kontakt je možný přes naši odbočku – cena 80,- Kč.

 

 

Josef Krause

Náš kolega Josef Krause se spolu s bývalými parašutisty účastnil těchto vzpomínkových akcí: Odhalení pamětní desky gen. Šiškovi v Lutopecnech, v Kunovicích uctění památky parašutisty Hrubého padlého v Reslově ulici, Vlachova Lhota – Uctění památky popravených členů skupiny Obrana národa, otevření muzea pplk. Dubce (RAF), vypálení osady Prlov, Okolí Holešova – místo vysazení skupiny CLAY, uctění památky skupiny Antropoid v Reslově ulici v Praze a dalších akcí. Za tuto prezentaci naší odbočky mu děkujeme.

 

 

 

Dubnica

Na pozvání z družební organizace Slovenského svazu letců jsme se 9. června zúčastnili leteckého dne v Dubnici – Slavnici. Bylo zde k vidění i několik unikátů jako létající kluzák "Honza", či poslední létající Li-2 v barvách již zaniklého maďarského MALÉVU, nebo krásně renovovaná Po-2. Děkujeme slovenským kolegům za pozvání a krásné letecké podívání.

 

 

 

Pardubice

Další leteckou akcí byla Aviatická pouť v Pardubicích 2. června.

 

 

 

Přerov

Sérii leteckých akcí zahájili 26. května na letišti v Přerově Středomoravskou leteckou poutí na jejíž organizaci se podíleli členové odbočky Přerov. Odtud několik fotografií.

 

 

 

František Trojka

23. května se dožil v plné síle náš nejstarší "dopravák" František Trojka krásných 85 let. Byl příslušníkem dopravky od založení a létal jako pilot již i na nákladních kluzácích. Přejeme mu do dalších let hodně zdraví a dokončení životopisných vzpomínek.

 

 

 

8. slp

5. května se konalo setkání bývalých příslušníků 8. slp. Setkání si vynutili kamarádi, kteří se zúčastnili setkání v loňském roce a velmi se jim líbilo. Sešlo se téměř 180 kolegů. Dohodli se, že tak jako se schází bývalí příslušníci dopravního pluku každým rokem, budou se setkávat i oni.

 

 

 

Ostrava

Členové naší odbočky se podíleli na instalaci výstavy o historii našeho letectva u příležitosti vzpomínkových oslav Ostravské operace. Byli jsme účastni 30. dubna na pietních vzpomínky u památníku padlých sovětských vojáků v Komenského sadech.

 

 

 

Návštěva trenažéru

Na tradiční kitařské soutěži Kopřivnické poháry 2011 naše ocenění získal model vrtulníku Mi-24V od Milana Matuška. Za odměnu měl možnost navštívit letecký simulátor TL-410 na letišti Mošnov a to se podařilo až letos 10. března.

 

 

 

Legionáři ve Fulneku

2. března byla ve Fulneku otevřena výstava o našich na legionářích ze všech front. Součástí vernisáže byl i křest knihy "Legionáři" od Václava Langera, bývalého předsedy klubu modelářů Apolo Kopřivnice. Spoluautorem knihy je i člen naší odbočky Bohumil Vlach.

 

 

 

O poháry Luna Příbor

Podobně jako soutěže Kopřivnické poháry se účastníme i další kitařské soutěže v nejbližším okolí - tentokráte v našem domácím městě Příboře na soutěži pořádané zdejším SVČ Luna 18. února. Zde jsme jako našeho favorita vybrali model C-106 od Pavla Šenka. Na tomto typu začínalo mnoho našich kolegů svoje letecké začátky.

 

 

 

Počátek tohoto roku byl zahájen několika výročími:

 

Jednatel odbočky SL Ladislav Jerguš oslavil 75 let.

 

Druhým oslavenec byl Arnošt Dulava, který se v plné síle dožil 80 let.

 

Třetím oslavencem je Václav Růžička se svými 80 lety.

 

Čtvrtým oslavencem je Andělín Cebula s dožitými 75 lety.

 

Obsah © Svaz letců Příbor, z. s. | Design & grafika © Pavel Šenk